Open Studio/WRO on Mon, 26 Apr 1999 16:59:26 +0100


[Date Prev] [Date Next] [Thread Prev] [Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

Syndicate: Programme WRO 99, Wroclaw/PL


From: "wro" <wro@gnet.pl>
Date: Fri, 23 Apr 99 14:41:26 PDT


WRO 99
VII Miedzynarodowe Biennale Sztuki MediÛw
7th International Media Art Biennale

April 28th - May 2nd, 1999 Wroclaw, Poland

--------------------------
www.wro.art.pl
www.gnet.pl/wro
wro@gnet.pl

---------------------------

P r o g r a m :

WEDNESDAY 28.04
---------------------------------

18.00  Swiebodzki  Theatre
The O p e n i n g .

Michel Waiswisz
Seven Seas
concert realized with the legendary studio of electroacoustic instrumental
music STEIM of
Amsterdam and with support from the Royal Netherlands Embassy, Warsaw

(av live netcast www.gnet.pl/wro)

video screening after the concert: Highlights from X YEARS OF WRO


THURSDAY 29.04

11:30 AWANGARDA Galery
lecture by:  Erkki Huhtamo

14:00 Swiebodzki  Theatre

reVISION99 (CDN)  video program curated by  Nina Czegledy  ( trt 60:00)

Variations on a Cellophane Wrapper David Rimmer 1970 8:30
Reaction 26  Charles Biname 1971  4:00.
98.3KHz (Bridge At Electrical Storm)  Al Razutis  1974   12:00
Hypothetical Fornication  John Watt 1973 1:30
Birthday Suit - with scars and defects Lisa Steele 1974 12:00
400 Series: 401:01 Leslie Peters 1998  1:30
400 Series: DVP:01  Leslie Peters  1998  1:00
400 Series: cheatin heart  Leslie Peters  1999 2:30
Hey Madonna  Mike Hoolboom  1997 9:00
A-Light Yan Breuleux 1997 4:30
Pummel  Tasman Richardson 1997 1:00
Sniff  Ming Yuen S. Ma  1997  5:00
Signal  Su  C. Rynard  1993   3:00

15:15 Swiebodzki  Theatre
konkurs/competition (1)               (trt 1:57:21)


A Viagem, Christian Boustiani   (F)    10:00   1998
Sleep, Merylin Fairskye  (AUS)   10:45   1997
LMX Spiral, Richard Wright (GB)   07:53   1998
The Morphology of Desire, Robert Arnold  (USA)    05:45   1998
Anghemacht Frei, Calin Man  (RO)  03:04   1998
Robo Robo, Yasuro Kurita  (J)  11:30  1997
Silicose Vallee, Didier Guyard  (F)   10:00   1997
One way to see America, Kai Kaljo  (EW)   03:10   1998
Domino, Geoffroy Barbet Massin   (F)   06:30   1997
Nocturne, Anne Huber (D)  04:06   1998
Predeli, Production Radisic/Trkulja  (YU)   04:29   1998
Very Hopeful, Martins Ratniks  (LT) 03:54 1998
Transmission, Jennifer & Kevin McCoy (USA)   07:30   1997
Bad Day, Louisa Fitch (GB)   02:30   1997
Legenda, Jacek Szleszynski      (PL)   09:00   1999
MÈmoire(s), GÈrard Cairaschi  (F) 17:15 1999

17:30 Swiebodzki  Theatre
NJP Digest               czas trwania/trt  1:45:00
Classics, rarities and a European premiere, presenting an overview of the
work of Nam June
Paik the world's most influential video artist. Curated by:  Stephen
Vitiello, Electronic Arts
Intermix

Tomorrow'S World: Nam June Paik Segment    1966   5:00
Video-Film Concert    Nam June Paik and Jud Yalkut   1966-72
   Video Tape Study No. 3       1967-69    4:00
   Beatles Electroniques       1966-1969    3:00
   Electronic Fables          1971       8:45
Guadalcanal Requiem    Nam June Paik z/with Charlotte Moorman   1976
re-edited 1979
28:33
Whitney News Broadcasts       1982, 8:00
MAJORCA - fantasia, Nam June Paik with: Paul Garrin, Betsy Connors   1989
4:52
High Tech Allergy,  Kunstmuseum Wolfsburg  1995  27:00 (in German)
Sexual Healing,  Shigeko Kubota  1998  4:10
Nam June Paik: Seoul NyMax Performance 1997,  Stephen Vitiello, 1999 17:00

19:30 Swiebodzki  Theatre
konkurs/competition (2)   czas trwania /TRT    2:06:23

Black Flag  Istvan Kantor  (CDN)  1998  9:00
Porombluny Mechanizm Kuszenia,  Wspolnota Leezec(PL) 5:45 1999
Cheap Blonde  Janet Merewether (AUS) 5:00 1998
Stillness,  Lydia Moyer (USA) 3:36   1998

Transformation of Sound Into Image and Image Into Sound, Lilia Dragneva &
Lucia Macari
(MD)   6:00  1997
Nyotaku,  Shinsuke Ina  (J)  6:00   1997
DownTime,  Anita Cheng, Ronaldo Kiel  (USA) 1998   3:05
Stoerungen/Disturbing   Annebarbe Kau  (D) 1998   15:00
Nevermind,  Jennifer Reeder  (USA)   1999   18:18
Triad Netdance Remix,  Marikki Hakola   (FIN)   1998   13:00
Angel,  Wayne Yung   (CDN)   1998   5:00
Artist's Dillema,  Roi Vaara   (FIN)   1997   3:33
Stand by Your Man,  Stefan St-Laurent   (CDN)   1998   10:30
Rapt,  Justine Cooper   (AUS)   1998   5:06
Man On Ice, With Balls Attached To Hands And Feet, Lars Siltberg   (S)
1998   8:30
Dust  Anthony Atanasio   (GB)   1998   9:00


21:45 Swiebodzki  Theatre
meeting with APSOLUTNO (Novi Sad, Yugoslavia)
video screening and presentation of CD-ROM and WWW project, meeting with
Bojana Petric
and Zoran Panetlic

23:30  Grotowski Center

3 women  59:00
Mann & Frau & Animal, Valie Export   (A) 1970-1973, 16mm    10:00
Remote....Remote...., Valie Export   (A) 1973 16mm 12:00
Fusses,  Carolee Schneeman  (USA) 1964-66  16mm, silent 22:00
Sztuka Konsumpcyjna   Natalia LL (PL) 1972 16mm 10:00



PIATEK /FRIDAY 30.04

11:30 Awangarda Gallery
wyk?ad/lecture by Joseph Backstein

14:00 Swiebodzki  Theatre
Bridge at Electronic Storm video screening Video-Out, Vancouver (CDN)   trt
88 :00

98.3 kHz: Bridge at Electric Storm,  Al Razutis  1974 11:00
Boulevard of Broken Sync, Winston Xin   1995   3:00
Electronic Sunsets, Jane Wright   1975   20:00
So Much I Want To Say, Mona Hatoum   1983   6:00
How To Be A Recluse, Lauren Swenson   1998   4:20
Colville, Jocelyn Robert   1996-98   3:00
O/C, Andrew Power  1994  7:00
Time Passes,  Nelson Henricks  1996   6:30
Probe,  Shawn Chapelle   1994  7:00
Ghost in the Machine,  Al Razutis  1996   20:00

15:30 Swiebodzki  Theatre
konkurs/competition  (3)  trt 1:54:43

Suspension, Anthony Discenza   (USA)   1997   9:00
Alien Kisses, Dara Gellman   (CDN)   1998   3:00
The Fototape, Grzegorz Grzesik   (PL)   1999  4:00
Couple, Hanspeter Ammann   (CH)   1998   11:00
7 Chants, Lydie Jaen-Dit-Pannel   (F)   1997   3:50
Ulkomat, Samuli Alapuranen   (FIN)   1999   4:00
Paranoid, John Brigden   (AUS)   1998   5:23
Monofobia,  Maciej Bieganski   (PL)   1997   3:15
**      25 FPS (Hanna Najbar, Pawel Janicki)    (PL)   1999   03:13
Empty Trash, Hercli Bundi   (CH)   1997   2:30
Survival Signs,  Mounir Fatmi    (MA)   1998   12:30
Terkep  Sarosi Anita  (H)  1997  3:00
Some Like It Without Sugar,  Andrej Gagarin   (RUS)   1998   4:00
Hot Spectrum   CÈcile Babiole   (F) 1998  4:00
Binary Notes, Barbara Konopka  (PL) 1998 4:00
Far reaches,  Shawn Cappelle   (CDN) 1998  8:00
In My Car,  Mike Hoolboom   (CDN)   1998   5:30
Empire Of Passion,  Miroslav Kulchitsky, Vadim Checkorsky   (UA)   1998   3:30
Pamietasz,  Adam Kossakowski   (PL)   1998   1:22
99 Men,  Ho Tam  (USA) 1998 3:00
DSM.Pogonia,  Andrey Ventslova   (RUS)   1999   5:00
Drama, Strings & Horns, Gunter Krueger  (D) 1998 7:30

Rue Francis, Francois Vogel  (F) 1997  4:10

17:30 Swiebodzki  Theatre
Watching the seams - unravelling the thread selection of video works by
Ermeline La Mezo (F)
trt  1:18:00

A new year,  Sadie Benning  (USA) 1989 4:00
Triptycon,  Norbert Meissner  (D) 1986 4:00
Living inside, Sadie Benning  (USA) 1989 4:00
MAP 2.0, Joan Leandre (E) 1995 13:00
Videostudy no3,  Nam June Paik & Jud Yalkut (USA) 1967 4:00
Steinwelt,  Angela Zumpe (D) 1991 7:00
I'm not the girl who misses much,  Pipilotti Rist (CH) 1986 5:00
Identities, Nino Rodriguez (USA) 1991 7:00
MAP 9.9,  Joan Leandre (E) 1996 10:00
Al.C,  Norbert Meissner (D) 1985  5:00
Girlpower, Sadie Benning (USA) 1992 15:00

19:00 Swiebodzki  Theatre
konkurs/competition (4)  trt 2:04:17

No Sunshine, Bjoern Melhus   (D)   1997   06:12
Orphics 6.1, Edward Zajec   (USA)   1997   02:40
Potopia, Andrzej Urbanski   (PL)   1999   08:35
Token City,  Muriel Magenta & Michael Udow   (USA)   1997   04:00
White Screens, Rose Kowalski  (GB) 1999   05:00
Revolt of the Masses,  Castigliano Qamontez  (USA)   1998   02:00
Folder, Volker Schreiner   (D)   1998   02:57
I live you, Yonatan Vinitski    (IL)   1998   15:56
Crossing, Yoshihisa Nakanishi   (J)   1998   03:00
Avec le temps, Herve Huitric, Monique Nahas   (F)   1997   03:00
Theory, Leslie Peters   (CDN)   1997   02:30
Mar..., Joanna Empain   (CDN)   1998   03:17
MÈcanique Folie,  Lilie Ewgraphovitich/Maximilian von Dada   (YU)   1998
06:20
Ich Tank, David Larcher   (GB)   58:50   1999


21:30 Swiebodzki  Theatre

FROM TAPE TO VIRTUAL INSTALLATION
FORUM/ ARTISTS PRESENTATIONS / DISCUSSIONS / LIVE INTERNET LINK-UP
WROCLAW - LONDON curators: Joanna Krysa & Lina Dzuverovic - Russell
with appaerance Tina Keane, William Furlong, Gudrun Biez, Gina Czarnecki

also features COUCH, an extended cinema event by Tina Keane in
collaboration with Tyrone
Messiah, Giovanni D?Angelo and Andrea Zimmermann featuring Dr. Rachel
Armstrong as a
chat show host and ...... a special guest.

FORUM is supported by: the British Council, Central Saint Martins College
of the Art and
Wimbledon School of Art and Design


23:30 Grotowski Center
Lost in translation video screening              trt  40:49
Sunny Country, Anna Nizio  (PL/D) 1998  2:40
A loser, Kai Kaljo   (EW)   1997  1:24
ABC, Kinga Araya   (PL/CDN)   1998   11:45
Woman Burning Man, Lise Swenson   (USA)   1998  11:00
Rosalind Brodsky's Time Travelling Cookery Show, Suzanne Treister  (USA)
1998 14:00

SATURDAY  1.05

12:00 Audytorium  XXII LO
 The Kids Of Rock'n'Roll, Jasper Zoova (EW) 1998 23:00
Nie mam czasu na tracenie czasu, Blazej Dzieduszycki/Artur Szczepaniak
(PL)  1999  39:00

 13:00 Audytorium XXII LO
Antykino. Film about Film Form Workshop,  Maria Wasko (PL) 1999 60:00

 14:15 Audytorium XXII LO
Found Footage   (films) curator Piotr Krajewski                        trt
1:43:00

Sun in Your Head, Wolf  Vostell  (D) 1963 16mm (transfer to video)  7:00
A movie, Bruce Conner   (USA) 1958 16mm 12:00
Home Stories,  Matthias M¸ller   (D)   1990   16mm   5:00
Piece Touchee,  Martin Arnold   (A)   1988/89   16mm 16:00
Berlin Horse, Malcolm LeGrice   (GB)   1970   16mm  7:00
Her Fragrant Emulsion, Levis Klahr   (USA) 1987 16mm  10:00
Vietnam, Wolf Vostell  (D)  1968/71 16mm (transfer to video) 7:00
Motion Pictures (La sortie ......), Peter Tscherkassky   (A) 1984  16mm
silent 12:00
Alone. Life Wastes Andy Hardy,  Martin Arnold   (A)   1998   16mm   15:00
Happy End,  Peter Tscherkassky  (A)  1996 16mm 12:00

screening organized in cooperation with:
SIXPACK Film , Wien;  Lux Distribution, London;  Rafael Vostell Gallery,
Berlin;  Matthias
M¸ller

 16:00 Audytorium XXII LO

ABSOLUTE FILM SHOW curator: William Moritz  (USA)         trt   80:00

Lichtspiel Opus I [with original music score], Walther Ruttmann   13:00
R-1 Ein Formspiel, Oskar Fischinger   8:00
Opus No. 4, Walther Ruttmann   3:00
Diagonal Symphony, Viking Eggeling    6:00
Return to Reason,  Man Ray   3:00
Ballet Mecanique, Dudley Murphy, Man Ray and Fernand Leger, [with original
score] 19:00
Theme and Variations, Germaine Dulac   7:00
Entr'acte [with original Satie score], Rene Clair   14:00
Study No. 6, Oskar Fischinger    2:00
Liebesspiel, Oskar Fischinger    2:00
Allegretto, Oskar Fischinger    3:00


18:15 Swiebodzki  Theatre

AUDIOVISUAL SYNERGY:A CONCERT
for amplified violin, piano and video projection
performed by: Krzysztof Bakowski i Jaroslaw Kapuscinski
concert sponsored in part by Canada Council for the Arts

Studie #7 Oskar Fischinger  (USA)   1931
music: Johannes Brahms Taniec wegierski #5, arrangement: Joseph Joachim
Carmen Habanera Aleksandra Korejwo (PL)   1995
music: George Bizet, arrangement: Jaros?aw Kapuscinski
Carmen Torrero Aleksandra Korejwo   (PL)   1996
music: George Bizet, arrangement: Jaros?aw Kapuscinski
Furies,  Sara Petty   (USA)   1977
music: Ned Rorem "Trio", arrangement: Jaros?aw Kapuscinski
Preludes in Magical Time,  Sara Petty (USA)
music: Jaros?aw Kapuscinski **
Two Space   Larry Cuba   (USA)   1979
music:  Jaros?aw Kapuscinski **
3/78 - Objects and transformations    Larry Cuba   (USA)   1978
music: Jaros?aw Kapuscinski **

** - world premiere

20:00 Kino Oskar

Analitical Cinema - Film Form Workshop
curator JÛzef Robakowski                                                trt
90:00

Obszar [Area]    Kazimierz Bendkowski    1973   35mm    5:00
YYAA    Wojciech Bruszewski    1973   35mm    3:00
Tekst/drzwi [Text/Door]  Wojciech Bruszewski    1974   35mm    2:00
£yøeczka [Teaspoon] Wojciech Bruszewski    1975   35mm    3:00
Paczka zapa?ek [Match Box] Wojciech Bruszewski    1975   35mm    5:00
Ja i telefon [I and telephone] Pawel Kwiek    1972   35mm    3:00
Rynek [Marketsquare] Jozef Robakowski (with: R. Meissner, T. Junak)
1970   35mm 5:00
Test [Test] (film/performance) Jozef Robakowski    1971   35mm    7:00
Zapis [Record] Jozef Robakowski (with: A. Miko?ajczyk)     1972   35mm    3:00
Cwiczenie [Exercise] Jozef Robakowski     1972/3   35mm    4:00
Ide [I'm going] Jozef Robakowski 35mm   1973    4:00
1-przestrzen zaklocona 2 [1-Fixed space-2] JÛzef Robakowski     1976   35mm
2:00
Kwadrat [The Square] Zbigniew Rybczynski     1972   35mm    5:00
Take five Zbigniew Rybczynski     1972   35mm    5:00
Sciana 1 [The Wall #1] Ryszard Wasko    1972    35mm    5:00
Uk?ad 1-6 [The Arrangement 1-6]    Ryszard Wasko    1974   35mm    3:00
Prosto-krzywa [Straight-awry] Ryszard Wasko    1973   35mm    7:00
Podroz W. Antczaka do kiosku przy ulicy Glownej [Mr W. Antczak's trip to
the kiosk at
Glowna street]   Ryszard Wasko     1973   35mm    5:00
Z A do B i z B do A [from A to B and back to A] Ryszard Wasko    1974
35mm    8:00
Reinkarnacja [Reincarnation] (Wac?aw Antczak) realizacja zespolowa [group
realisation] 1974
35mm 5:00


22:15  Swiebodzki  Theatre
pokaz polski/polish screening

Muzeum Lodzi Kaliskiej (fresh new works)
Inkubator utopii Malgorzata Kazmierczak, Wojciech Majewski  (PL)  1999 5:00
Bielmo Awangardy Wspolnota Leezec  (PL)  1998     02:40
Science Fiction (Pojedynek na videopiloty)  Sylwia Gorak  (PL)  1998/1999  3:00
Symfonia wielkiego miasta  Monika Grzesiewska  (PL)  1998 2:00
Nic co ludzkie nie jest mi obce  Janek Koza  (PL)  1998 1:13
3-trzy  Milosz Luczynski  (PL/F)  1998  14:30
Kamien, puszka  Igor Krenz  (PL)  1998 10:41
Ide, wracam  Igor Krenz  (PL)  1998  0:26
Bath-man  Ma?gorzata Oziemblowska, Agata Dworzak  (PL)  1998     2:26
Kto mowi ?  Anna Baumgart  (PL) 6:00
Mala kolekcja doraznych epitafiow  Anna Baumgart  (PL)  1998  6:00
Gunpowder  Danuta Dabkowska  (PL)  1998/99  2:47
Uterus Robert Lisek (PL) 1999 1:666
Koci Usmiech Malgorzata Korenkiewicz (PL) 1997 3:00
Suita na bledy  Monika Karczmarczyk  (PL)  1999  6:25
Co Lubie Ogladac Marek Grzyb  (PL) 1998  0:54
Wychodze/I'm. Leaving  Marek Grzyb  (PL)  1998  0:43
Malgorzata Potocka and Sabat  £yøka Czyli Chilli  (PL)  1997 3:20
100 Ways  £yøka Czyli Chilli  (PL)  1998 3:40
Backstage at the Party (the power of tape)  £yøka Czyli Chilli  (PL)  1999
20:12


NIEDZIELA/SUNDAY  2.05

12:00 Audytorium  XXII LO

Norman McLaren                                             trt  75:00
kurator/curator: Jaros?aw Kapuscinski
presentation sponsored in part by Canada Council for the Arts

La poulette grise 1947  5:32
Synchromy 1971   7:27
Canon 1964   9:13
Lines Vertical   1960   5:30
Lines Horizontal    1962   5:30,
Mosaic   1965   5:30
Blinkity-blank   1955   5:15
Le merle   1958    4:07
Pas de deux   1965    13:22
Neighbours   1952    8:10
Begone Dull Care (Caprice en couleurs)   1949   7:48


13:30 Audytorium XXII LO
special screening                       trt  1:27:04
Propaganda, Peter Raitchev (BG) 1998 3:00
Space, Jordan Jotov	(BG) 1998 10:36
The Hot Soup and My Home Community	Kalin Serapionov	(BG) 1998 9:30
Bruner'$ Trial	Olga Stolpovskaja, Mitya Troitsky (Rus) 1998 11:00
Tosmare, Ieva Rubeze (LV) 1998  09:55
Construm/Innoxious, Raul Keller (EW) 1998 5:25
Automaton, Raul Keller (EW)  1998 4:50
Kinema Extranoir, Raul Keller (EW)  1998/99 3:33
Sum, Ilmar Selter (EW)  1998  3:58
But it's still tasty, Koit Ojaliiu (EW) 1998  8:05
Kotan naraj (Where is death), Stevan Saskov, (MK), 1998	3:27
Waterscapes, Stevan Saskov (MK) 1998 15:00
Small talk, Zaneta Vangeli (MK) 1998  1:30
Pronostic Eventuel/Possible Prognosis, Koka Ramishvili (Georgia) 1998


15:45 Audytorium XXII LO
ABSOLUTE FILM, THE NEXT GENERATION                           trt  75:00
curator: William Moritz

Radio Dynamics, Oskar Fischinger  6:00
Motion Painting No. 1, Oskar Fischinger     9:00
Mandala, Jordan Belson    3:00
Allures, Jordan Belson    7:00
Lapis,  James Whitney  8:00
Two Space, Larry Cuba  6:00
Free Radicals, Len Lye   4:00
Come Closer, Hy Hirsh  5:00
Films No. 1,  3 , Harry Smith, 13:00
Impressions in the High Atmosphere, Jose Sistiaga, 7:00
Cibernetik 5.3, John Stehura 7:00

18:00  Swiebodzki  Theatre

Announcement of the results of the international competition  WRO 99
Screening of the awarded works

20:00 Kino Oskar
FAUST
concert of the group:  Pociag Towarowy
Krzysztof Knittel
Marek Choloniewski
Piotr Bikont
Tomasz Stanko
to classical silent movie picture: Faust (1926) F.W. Murnau
live netcast www. gnet.pl/wro



exhibitions

Galeria Entropia   28.04-1.05 			13:00-18:00

exhibition Animation Supplies and Equipment
Honorata Mochalska, Andrzej Blachut

exhibition of art CD ROM's
Artintact 5 (1998)
interactive media art magazine published by ZKM Karlsruhe with interactive
works by:
Forced Entertainment & Hugo Glendinnning, Masaki Fujihata, Agnes Hegedues

Chris Hales - 6 interactive  films
(Bliss, Tallin People's Orchestra, Sketchbook, Messed Up!, Jinxed, Spring,
Summer)
Wojciech Bruszewski   9 Works   (PL)   1999
Miroslaw Rajkowski  EGO/CENTER    (PL)   1999
Norie Neumark  Shock in the ear  (AUS)  1998

Awangarda Gallery	 28.04-1.05		13:00-18:00

videotheque (works from WRO 99 competition screenings)
and non stop presentation of the works:

Magic Music From The Telharmonium, Reynold Weidenaar (USA) 1998 28:51
Lowell Celebrates Kerouac,  Lars Movin & Steen Moller Rasmunsen (DK) 1998 35:00
The sound of one hand clapping, Wolf Kahlen (D) 1999 18:00
Portrait Of Pee Wee Russel,  Jud Yalkut (USA) 1998 29:00
Vampasan, Olivera Milos-Todorovic (YU) 1998 19:47
Clone,  Song Dong (TJ) 1997  25:00
Observed/Observed, Takahiko Iimura (J) 1998 22:00
and program of selected films and video works realized by students of Fine
Arts Academy in
Wroclaw, Department of Visual Knowledge.


------Syndicate mailinglist--------------------
 Syndicate network for media culture and media art
 information and archive: http://www.v2.nl/east/
 to unsubscribe, write to <syndicate-request@aec.at>
 in the body of the msg: unsubscribe your@email.adress