info mediacentar on Mon, 15 Sep 2003 12:59:55 +0200 (CEST)


[Date Prev] [Date Next] [Thread Prev] [Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

[nettime-see] >>KIM CASCONE u Mediacentru Sarajevo


 
 KIM CASCONE U MEDIACENTRU SARAJEVO
 

 

U ponedjeljak i utorak, 22. i 23.septembra u Mediacentru Sarajevo (Kolodvorska 3) gostuje Kim Cascone, multimedijalni umjetnik i teoretičar iz Sjedinjenih američkih država. Tokom dvodnevnog boravka u Sarajevu, Cascone će održati predavanje i koncert/ sound performance.

Predavanje pod nazivom 'The Aesthetics of Failure, 'Post-Digital' Tendencies in Contemporary Computer Music' (Estetika greške: 'post- digitalne' tendencije u savremenoj kompjuterskoj muzici) održaće se u ponedjeljak 22. septembra u 20 sati. Predavanje će primarni fokus imati na elaboraciji uvjeta nastajanja autorskih strategija u procesima proizvodjenja zvuka  u digitalnim medijima, te dinamike razvoja digitalnih medija.

Koncert/ sound perfrormance pod nazivom “Tropes and Sequences” kojeg će Cascone izvesti u utorak 23. septembra u 20 sati, pokušaj je da se napravi aplikacija sadašnjih praksi elektronskog muzičkog performansa na muzičkim materijalima iz prošlosti, uz korištenje novih alata i ideja. CD istoga imena izlazi ove godine za etiketu SubRosa iz Belgije.

 

Kim Cascone ima dugu povijest  bavljenja eksperimentalnom elektronskom muzikom: formalno obrazovanje stekao je na Berklee College of Music 1970. godine,

a 1976. godine nastavio je studije sa Dana McCurdy na New School u New York City-ju. Godine 1980. nakon preseljenja u San Fransisco, Cascone je radio sa

David Lynch-om kao Assistant Music Editor na čuvenoj TV seriji Twin Peaks i filmu Wild At Heart.

Cascone je napustio filmsku industriju 1991. godine da bi se koncentrirao na svoju izdavacku kucu Silent Records, labelu koju je osnovao 1986. godine, a koja se pretvorila u jednu od vodećih američkih labela u sferi eksperimentalne elektronske muzike. Na vrhuncu uspjeha 1996. godine, Cascone kuću prodaje, a svoju karijeru nastavlja u Thomas Dolby's company Headspace kao sound designer i kompozitor. Poslije dvije godine rada u ovoj kompaniji počinje raditi u Staccato Systems kao Director of Content gdje radi na sintezi algoritama.

Kim Cascone je izdao više od 15 albuma eksperimentalne elektronske muzike i nastupao je sa Merzbow, Keith Rowe, Tony Conrad, Scanner, Ikue Mori. Aktivno se bavi teorijom novih medija, predaje na Univerzitetu Stanford u Kaliforniji, USA.

 

Gostovanje Kima Casconea u Sarajevu organiziraju NGO 'Košnica' i KOLEKTIV booking, uz podršku Pro Helvetie, švajcarskog kulturnog programa u BiH.

 

 

 


Kim Cascone (San Francisco, USA)

Predavanje: The Aesthetics of Failure: Estetika Greške
'Post-Digital' Tendencies in Contemporary Computer Music – Post Digitalne Tendencije u Suvremenoj kompjuterskoj muzici

 

Sažetak

 

 

The digital revolution is over.
Nicholas Negroponte (1998)

 

U analizi digitalnog zvuka, od muzičkih novinara tretiranog kroz puke terminološke odrednice (labeling) kao što su glitch, microwave, DSP, sinecore, and microscopic music koje su tek blijeda ilustracija stupnja evolucije dekonstruktivnog audia i vizualnih tehnika koje obitavaju na margini upotrebe digitalnog medija, a imajući u vidu tvrdnju Nicholosa Negrpontea (MIT) kako je doba revolucije digitalnog iza nas, 'post-digitalno' se nameće kao jedina ispravna referenca za pristup ovoj tematici.

Kako je elektronsko trgovanje postalo sastavni dio svjetske komercijalne razmjene muzike, tako je i autor/ kompozitor izgubio svoju ulogu u kreiranju smjera digitalno-tehnološkog. Kim Cascone kroz ovo predavanje tvrdi kako medij više nije poruka, činjenicom da je postao sam specifični alat.

Estetika greške jedna je od bitnih teorijskih referenci za shvatanje nove, dekonstruktivne-experimentalne elektronske muzike, kao i ključna taktika koja se, zumirajući i modificirajući “grešku” (Glitch) u procesu generiranja zvuka, odnosi i na interpretaciju odnosa čovjek-mašina, odnosno podsjeća da je kontrola čovjeka nad mašinom savršena samo u onoj mjeri u kojoj čovjek nije.

Teorija koju Kim Cascone reartikulira, svoju povijesnu genezu ima u Futurističkom manifestu (1913) i njenom kreatoru Luigi Russolu koji je, prvi put u povijesti, pažnju sa notne kompozicije skrenuo na pozadinski sadržaj zvuka.

Socijalna kontekstualizacija ovih događaja na svojoj relevatnosti dobija u novom mileniju,  prije svega zbog dominacije digitalnog u procesu medijskog kreiranja stvarnosti, a sve opet u službi liberalnog kapitalizma.

 

 

 

 

Attachment: KIM.jpg
Description: Binary data

Attachment: KIM FLYER1.jpg
Description: Binary data

...............................................
Nettime-SEE mailing list
Nettime-SEE@nettime.org
http://www.nettime.org/cgi-bin/mailman/listinfo/nettime-see